BLOG

Možné je všetko
trpezlovosť

TRPEZLIVOSŤ.

Táto schopnosť je všeobecne považovaná za prejav cnosti. Už od raného detstva Vám vaši rodičia a celé okolie vysvetľuje, že je skvelé byť trpezliví. Zamysleli ste sa však niekedy nad významom slova trpezlivosť? Je špecifické, pretože práve v slovenskom jazyku je mierne odlišné. Prenesene akoby šlo o trpenie zla. Prečo by mal človek trpieť zlo?

Spomenul som jeho špecifickosť. V iných jazykoch vychádza zo slova vytrvať a tým predísť neočakávaným a neželaným chvíľam. Mnohokrát som uvažoval, či to nie je práve našim jazykom, slovanskou náturou a miestom, kde žijeme. Čakať často nie je utrpenie a je zbytočné sa stavať do pozície trpiteľa a to iba z dôvodu, že náš vnútorný čas a svetový nebežia v rovnakom tempe.

Možno by nebolo zlé vymeniť slovo trpezlivosť za vytrvalosť. Život je predsa o hľadaní, nachádzaní a zotrvávaní na ceste, ktorá sa nám naskytá veľakrát prirodzeným spôsobom. Do cieľa predsa dôjde ten, kto nestratí vieru a rozumne naloží s energiou. To, že nás doba núti sa plašiť nie je ospravedlnenie pre naše plašenie. Pravdou je, a musíme to povedať otvorene, že netrpezlivé správanie je doslova znepokojivé.

Netrpezlivý človek má tendencie vstupovať do ľudských životov, narúšať ich a uprednostňovať svoje vlastné potreby pred ostatnými. Predstavte si, že vás predbiehajú a z nepochopiteľných dôvodov vás nútia robiť to isté resp. zostávať bez zmeny na rovnakom bode. Média a naša spoločnosť v nás vyvoláva pocit, že musíme počas svojho života všetko stihnúť. Náš život však má zmysel iba, ak užívame dňa, pracujeme a svojim konaním činíme tento svet lepším. Uznajte, že to ide najlepšie, keď sa človek neponáhľa. Keď som chodil do autoškoly, tak mi vždy inštruktor vravel, že splašený vodič sa s pokojným vždy stretnú na križovatke. Myslím, že tak je to aj v živote. Zadýchaní sa plašíme a za čím? Netrpte zlo. Vytrvávajte na ceste. Dôjdite do cieľa, ale s gráciou a pôžitkom.

 


RasťoKmeť…možné je všetko.


kurzy kurz vzdelavania vzdelávania evzdelavanie program asertivita motivácia kreativita personalistika

Podeľte sa o tieto informácie s priateľmi ...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someonePrint this page

Leave a Reply