BLOG

Možné je všetko
hrdý európan

Som Európan.

V poslednej dobe sa vracia do módy byť nacionalistom, lokalpatriotom, byť hrdým na svoj panelák, či sídlisko. Ja o sebe tvrdím, že som hrdý Európan resp. hrdý Slovan. Nemyslím tým však, že sa pridávam k nejakým hnutia z obdobia 2. sv. vojny, či podobne. Skôr si uvedomujem, že mentalita národov, ktoré sú už niekoľko tisíc rokov na starom kontinente je špecifická a skvelá.
Každý muž a každá žena v sebe nesie dedičstvo predkov a energiu. Na základe kultúry a racionality máme zo všetkých kontinentov najvyrovnanejšie jin a jang. To bolo koniec koncov tiež dôvodom potreby vyvraždiť pôvodných obyvateľov tejto oblasti. Naše dedičstvo a jeho potenciál je pre iné národy takpovediac nebezpečný.

Práve ste zauvažovali, či si trochu nevymýšľam.
To je správny prístup.
Teraz by som vás mal presvedčiť. Uvediem teda niekoľko príkladov.

Náš národ síce má rád sa na diskotéke občas pobiť, no v podstate nemá náš národ krv na rukách. Nikdy v histórii sme nevyvolali vojnu a to o sebe veľa národov povedať nemôže. Sme mierumilovní a viackrát v histórii sme ponúkli rôznym kmeňom a „migrantom“ aj kus svojej zeme.

Ďalší príklad?

Vezmite si našu kultúru. Je spevavá, obrazná, no zároveň má systém. Je logicky usporiadaná, no vždy tvorená s citom. Už len náš jazyk. Spievať v slovenčine a písať v nej nie je práve jednoduché. Uznajte, že jazyk, ktorý má 2653 výnimiek svedčí tiež o našom národe.

Je krásny, ale záležalo nám na tom, aby bol tiež presný. Niet divu, že mnohí speváci preferujú angličtinu. V nej veľa vecí nerozumieť a dá sa za ňu celkom dobre schovať. V slovenčine nie. To musíte pekne a dôkladne, iba vtedy to naberie ten šarm. Je pravdou, že ak sa to podarí, tak to má omnoho väčšiu silu. Objavujte kultúry iných národov, no ak sa vám nebudú pozdávať, tak nezúfajte. Nesú inú energiu a mnohokrát pri konfrontácii s našou sa akoby „obíjali“. Nie všetkému máme porozumieť.

Ja začínam vždy upratovať doma. Až potom vychádzam na ulicu.


RasťoKmeť…možné je všetko.

Podeľte sa o tieto informácie s priateľmi ...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someonePrint this page

Leave a Reply