BLOG

Možné je všetko
strach a ako sa ho zbaviť

Komu vyhovuje váš strach?

Fero je skvelý chlap. Fero sa ničoho nebojí. Avšak Fero, ak by žil v džungli, bol by zožratý vďaka svojej absencii strachu do konca prvého dňa. Strach v sebe nesieme ako prastaré dedičstvo a v našom živote má veľmi dôležitý význam. Vďaka strachu a jeho prekonávaniu človek dokázal a neustále dokáže prežiť. Je úplne prirodzené, že sa bojíte. Strach však nie je ani trest a ani dar.

Strach je test.

Každá obava vzniká prvotným vyhodnotením situácie. Čo ak však nevieme, čo s tým ďalej? Čo ak sa to stane pravidelným každodenným návštevníkom v mojej hlave?

Ja predsa nechcem žiť v permanentnom strachu.

Téma strach je veľmi obšírna a ja sám sa jej v blogu budem venovať aj v budúcnosti. Je to jeden zo zásadným dôvodov, prečo moji klienti vyhľadávajú pomoc. Je zaujímavé, že považujú strach za niečo, s čím sa nemá a nedá pracovať. Občas mám skutočne pocit, že v dnešnej dobe je strach prijímaný ako nejaký archetyp, ktorý sa nemá rušiť a rýchle ho prijať. Začína to v životnom negativizme.

Keď budeš dospelý, bude to horšie.

Keď skončíš školu, uvidíš aký život je.

Až sa oženíš, uvidíš aké to je.

Až budeš starý, pochopíš všetko.

To ma privádza k myšlienke, že strach sa v poslednej dobe celkom výhodným artiklom. Pomáha manipulovať vaše konanie a dokonca predáva produkty. Je to v našej spoločnosti už od nepamäti. Každý, kto chce vládnuť, musí nájsť strašiaka, ktorý privedie ovečky do ohrádky. Nemáme strašiaka? Poďme ho vymyslieť. Sami sa potom večer pozrite na správy a uvažujte, či sa niektoré z faktom naozaj dotýkajú vášho života, alebo je ich úlohou iba odvádzať od dôležitých vecí.

Poviem príklad.

Predstavte si problém ako pokazené rádio. Leží pred vami a hrá presne veci, ktoré nechcete počuť. Je už typické, že ľudia sa naň pozrú spredu a vyhodnocujú. Ja však stále vravím, že k riešeniu nejde dôjsť pozeraním zo strany, ktorú by použil každý. Ak chcete dovidieť ďalej, musíte si dôjsť na vyššie poschodie a spoznať nové horizonty. Vezmite rádio, otočte si ho z každej strany a prípadne pozrite dovnútra. Nechcem znižovať prácu elektromechanikov, no čo ak ide o triviálny odpojený kábel.

Máte problém? Hľadajte ten odpojený kábel a riešte ho.

Dnešná doba učí meditovať nad vecami. Ak vám však horí dom, nebudete predsa stáť pred domom a uvažovať, prečo sa to zapálilo. Pravdou však je, že o tomto riešení počúvame často. Konajte, choďte dovnútra a hľadajte kábel, ktorý to pomyselne spôsobil. Štát vám pomôže? Mesto vám pomôže?

            Stále vravím jednu vec. Majetok a život si človek najlepšie ochráni sám. Už len vedieť ako…

Nájdite šťastie a prekonajte strach.


RasťoKmeť…možné je všetko.

 

 

Podeľte sa o tieto informácie s priateľmi ...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someonePrint this page

Leave a Reply