BLOG

Možné je všetko
aktívne hranie

HOMO LUDENS.

Každý pozná Homo Habilis, Homo sapiens, prípadne Ecce Homo Homolka. Počuli ste však niekedy o prorockej vízii zvanej HOMO LUDENS? V 80-tých rokoch minulého storočia J. Hoffmann definoval budúcnosť ľudského bytia vyslovene v hraní sa. Tvrdil, že po roku 2000 sa človek pracujúci zmení na HOMO LUDENS – Človek hrajúci sa.

JA TO VŠAK VIDÍM TROŠKU INAK – Aktívne hranie.

Keď sa deti hrajú, tak rozvíjajú svoje schopnosti, myslenie, zručnosti a všetko ostatné. Je to aktívne hranie, ktoré má svoj význam a napomáha ku kvalitnému rozvoju. Ako sa dnes hrajú ľudia? Určite ste presvedčení, že mám na mysli XBOX, futbal, alebo štandardné hry. My všetci sa nehráme… my sa nechávame zabávať. Podvedome sa ako kniežatá a králi nechávame na každom rohu a počas celého dňa nechávame zabávať.

VY TEN POCIT NEMÁTE?

Ráno vstanete a pustíte si v televízii super ranný program, ktorý vám predstaví banálne novinky zo sveta neuvažujúcich ľudí. Povedia vám, prečo jesť celozrnné pečivo, že treba dávať peniaze do banky a že v Bojniciach sa narodil tuleň. Počas počúvania týchto zaujímavých tém si spravíte kávu (najlepšie karamelovú, alebo čaj s názvom ako napríklad Augustové pokušenie pod rozkvitnutou brezou). Cestou do práce počúvate rádio, alebo hudbu a staviate barieru. Už ani neviete, kedy vyrúbali strom na vašej ulici. V práci sa snažíte, no v kolektíve máte určite aspoň jedného človeka, ktorý už vyriešil globálne problémy a vie, prečo ten herec má AIDS!

CÍTITE SA VEČER UNAVENÍ?

Ja sa vám ani trochu nečudujem. Zvykli sme si, že nás okolie počas celého dňa zabáva. Aj dieťa sa unaví po zábave, no pri aktívnej človek aspoň chudne. Okolo nás sa dejú dôležité veci, no my sme z každej strany obklopení maňuškami a rozprávkami a aby sme nemali pocit, že je všetko OK, tak nás médiá strašia problémami, ktoré nevieme zmeniť. Svet je však ohromné miesto. Skúsme ho vnímať… aktívne.


RasťoKmeť…možné je všetko.


ĎALŠIE PROJEKTY:

Nízkoenergetické rodinné domy, Nízkoenergetický dom svojpomocne,

 Ako získam viac peňazí, Úspešná firma, TOP profesionálny športovec,

Krásne mandaly

Podeľte sa o tieto informácie s priateľmi ...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someonePrint this page

Leave a Reply